CSM Galați a fost învinsă astăzi de Rapid București, într-un meci contând pentru etapa a 13-a din Liga Florilor, după un meci destul de bun făcut de fetele pregătite de Alexandrina Soare. Rapidistele au câștigat cu 27-23 (18-12).

Rapid a condus pe tot parcursul meciului, singura dată când cele două echipe au fost la egalitate a fost la scorul de 1-1. În minutul 11 Rapid s-a distanțat deja la 4 goluri, sco5 9-5 în minutul 11. CSM-ul s-a apropiat la două goluri, 9-7 și 10-8, în minutul 20 Rapid s-a desprins prima dată la 6 goluri, scor 14-8. Până la pauză gălățencele s-au mai apropiat la 4 goluri, dar după 30 de minute scorul a fost 18-12, Vizitiu ratând o aruncare de la 7 metri în ultima secundă.

Repriza secundă a fost mai săracă în goluri, echipa gălățeană reușind să reducă handicapul la 3 goluri în minutul 56, scor 25-22 și apoi 26-23 în minutul 59. Kassoma a marcat pentru 27-23, care avea să rămână și rezultatul final al meciului pentru că în ultima secundă a meciului a fost rândul lui Sheiko să rateze o aruncare de la 7 metri.

Pentru CSM Galați au marcat: Galați: Bokaric -5 goluri, Vălean -3, Cioaric -3, Sheiko -2, Vizitiu -2, Lopătaru -2, Andrița -2, Gheorghe 1, Anghel -1, Clisu -1, Marcu -1.

CSM Galați rămâne cu 7 puncte după 12 meciuri jucate, iar etapa viitoare va juca cu CSM Slatina.

Antrenoarea Alexandrina Soare a fost totuși mulțumită de evoluția echipei sale, remarcând ”atitudinea, dăruirea și limpezimea în atac și apărare”.