CSM Galați a obținut prima victorie în anul 2022, după 74-66 (22-17,13-21,16-10,23-18) pe terenul lui CSM 2007 Focșani într-un meci disputat sâmbătă, 15 ianuarie, în cadrul etapei a 15-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Câte un coș din acțiune au marcat cele două formații în primele două minute ale partidei, după care Ciotlăuș a marcat de la linia de libere și Galațiul avea să conducă cu 4-2. Meciul a continuat să fie strâns până la aruncarea de la distanță a lui Stan și CSM Galați s-a distanțat la 14-9, și după 16-12 gălățenii au prins o serie bună pe final de sfert și s-a distanțat la 8 puncte, scor 22-14, sfertul 1 terminându-se cu 22-17 pentru gălățeni, ultimele puncte fiind semnate de Pustahvar.

Primele puncte din sfertul 2 au fost marcate de Focșani, prin Steger, oaspeții ripostând prin tripla lui Alexandru Vlad, 27-19. Onno Steger și-a adus formația la 27-24 și Florin Nini cerea un timp de odihnă. Run-ul vrâncenilor a ajuns la 9-0 și Baker a dus gazdele în avantaj pentru prima dată în meci la 28-27. Tripla lui Masters a readus oaspeții la conducere, dar la pauza mare scorul a fost 38-35 pentru gazde.

Galbreath Jr. și Sturanovic au punctat în startul sfertului al treilea, reușita de la distanță semnată de Baker fiind prima pentru Focșani după 0/4 din acțiune și două libere irosite de vrânceni în aproape trei minute. Ciotlăuș a transformat doar una din cele două libere și a egalat la 41, dar Morant a pus-o pe Focșani în avantaj la jumătatea sfertului al treilea, 43-41, fiind nevoie ulterior de două minute până la următoarea reușită, gazdele formându-și un ecart de două posesii, 45-41. Steger și Ciotlăuș s-au întrecut în aruncări de la distanță, 48-46, Milon fiind și el precis din spatele arcului de cerc și CSM Galați încheia sfertul al treilea în avantaj de 3 puncte, scor 48-51.

Gălățenii au punctat primii în ultimul sfert, cu aruncarea lui Pesic de 3 puncte, iar după coșul lui Pustahvar, Alexandru Vlad a pus patru puncte la rând, ultimele două după un antisportiv încasat de Reljic și CSM Galați se desprindea la 58-50. Milon a majorat diferența la 61-50. Arbitrii au dictat un fault descalificator la Paliciuc și au sancționat cu un fault tehnic banca Focșaniului, Masters având de aruncat de trei ori de la linia liberelor și au dus Galațiul din nou la 11 puncte avans, scor 58-69, până la final scorul ajungând la 66-74.

CSM Galați a câștigat primul meci în deplasare în acest sezon al LNBM și ajunge la 4 victorii în 15 etape, urmând ca runda viitoare să se deplaseze la CSM Ploiești.

Marius Ciotlăuș și Javon Masters au reușit să marcheze câte 18 puncte, Millon 8p, Stan 3p, Sturanovic 6 p, Brewton 4p, Galbreath 7p, Pesic 3 p, Vlad 7p.

Articolul precedentMinistrul Justiției, Cătălin Predoiu, a anunțat termenul limită pentru desființarea Secției Speciale
Articolul următorGrevă de avertisment în școlile din România anunțată de sindicate, miercuri, 19 ianuarie