Sâmbătă și duminică, echipa masculină de baschet de la CSM Galați a susținut, la Târgu Jiu, meciurile din turneul 12 al Ligii Naționale de Baschet Masculin. Trupa pregătită de Florin Nini a debutat în turneu cu o înfrângere. CSO Voluntari, echipa de pe locul doi în clasamentul la zi, a câștigat cu 92-62 (29-24, 22–12, 18-19, 23-17), iar în al doilea meci s-a impus cu 75-69 (18-16, 21-23, 19-16, 17-24) în fața celor de la Athletic Constanța.

Formația din Voluntari , ocupanta locului doi, a tranșat practic disputa cu echipa de la Dunăre încă din primele două sferturi. Echipa pregătită de Florin Nini a încercat să se apropie dar nu reușit. Pentru CSM Galați au marcat : Konjevic 13, Sturanovic 12, Eads 12, Brown 9, Bruncevic 7, Ciotlăuș 6, Vlad 3.

Jocul cu Constanța a debutat echilibrîat, CSM Galați a câștigat sfertul inaugural la o posesie, scor 18-16, formația din Constanța s-a impus în al doilea parțial la aceeași diferență, o posesie, scor 23-21. Echilibrul s-a menținut și în sfertul trei, CSM Galați s-a desprins la 3 puncte, scor 47-44, la jumătatea sfertului. După alte câteva momente de egalitate băieții lui Florin Nini s-au instalat la conducere cu 5 puncte avans, Eads a marcat cu 44 de secunde înainte de finalul parțialului, dar în sfertul decisiv s-a intrat cu 3 puncte avans pentru gălățeni. În sfertul patru Constanța s-a apropiat la un punct în două rânduri, Eads cu șase puncte consecutive și-a distanțat echipa la +7 avans ce a fost mărit la +10 cu 2.55 înainte de finalul jocului.

James Eads Lii a fost cel mai bun marcator al jocului cu 22 de puncte marcate. Pentru CSM Galați au mai marcat: Bruncevic 13p, Sturanovic 12p, Ciotlăuș 9p, Konjevic 8p, Brandon 6p, Brown 5p.

În clasamentul la zi din LNBM echipa de baschet de la CSM Galați este pe locul 9, primul sub locurile care asigură prezența în play-off, cu 29 de puncte din 21 de jocuri disputate. Gălățenii sunt în luptă cu Steaua București pentru locul de play-off.

Articolul precedentCSM Arcada Galaţi a câștigat și ultimul meci din acest sezon, cu CSA Steaua București
Articolul următorCHA CHA LITIX! Episodul 190. Diana Șoșoacă ar putea lăsa Senatul fără pagină de You Tube