Echipa masculină de baschet de la CSM Galați a făcut un pas important pentru calificarea în faza a II-a din LNBM, play-off, după victoria cu 85-77 în fața celor de la Dinamo București, într-un joc disputat la Sala Sporturilor Dunărea.

Jocul a început echilibrat, iar după primul sfert Dinamo conducea la limită, scor 24-23. În al doilea sfert al jocului gălățenii au egalat la 29 după care s-au instalat la conducere, scor 41-34, cu 4.29 înainte de pauza mare și au intrat cu avantaj de patru puncte la vestiare, scor 49-45. Pe parcursul sfertului doi CSM Galați a avut și opt puncte avans, scor 47-39, după un coș de 3 puncte marcat de Konjevic.

Repriza secundă a debutat cu CSM Galați la cârma jocului, reușind să se distanțeze chiar la 13 puncte pe parcursul sfertului trei, 58-45 și 60-47. Pe finalul sfertului Dinamo a mai recuperat din handicap, iar după 30 de minute CSM Galați a intrat în avantaj de șase puncte, scor 68-62.

În debutul ultimului sfert al meciului gălățenii s-au distanțat la 10 puncte, 72-62. Avansul consistent al gălățenilor s-a menținut până aproape de final, cu 2.36 înainte de final Dinamo s-a apropiat la 4 puncte, 74-70.

Davor Konjevic a fost cel mai bun marcator al jocului cu 22 de puncte, Hamilton şi Sturanovic au marcat câte 18 puncte, Eads a contribuit cu 12 puncte, Brandon a reușit 9 puncte, Ciotlăuș 4 și Bruncevic 2.

După victoria cu Dinamo CSM Galați este pe locul opt în clasamentul din LNBM cu 35 de puncte din 24 de meciuri jucate, urmată de Steaua cu 34 de puncte din 25 de meciuri și de Dinamo cu 33 de puncte din 23 de jocuri.

Până la finalul sezonului regulat CSM Galați mai are de jucat două meciuri. Astăzi, de la ora 19.00, cu SCM Craiova, iar luni, 10 mai, la Sibiu, cu CSM CSU Oradea. Gălățenii mai au nevoie de o victorie pentru calificarea în play-off. Dinamo mai are de jucat trei meciuri cu: CSM Târgu, CSU Sibiu şi BCM U Piteşti.

Articolul precedent34 de cazuri nou confirmate, dar și 47 de pacienți declarați vindecați în ultimele 24 de ore
Articolul următorCSM Galați a cedat astăzi fără drept de apel în fața CSM Craiova