SCM Craiova a învins cu 28-22 (15-12) pe CSM Galați, într-o partidă care a contat pentru etapa 21 a Ligii Florilor la handbal feminin, între două echipe care se află în zona retrogradării.

Fetele pregătite de Alexandrina Soare nu au mai repetat meciul bun făcut ieri cu CSU Cluj, astăzi reușind să menținpă ritmul cu oltencele doar în prima repriză, când au și condus o dată, la scorul de 2-1. Oltencele s-au distanțat la 4 goluri în minutul 21, scor 8-12, pentru ca în minutul 29, după un gol marcat de Daciana Balaban, CSM Galați să se apropie la un gol, scor 12-13. Pe finalul reprizei Zamfir a marcat de două ori printru Craiova și la pauză scorul a fost 12-15.

În debutul reprizei a doua SCM Craiova a marcat de 4 ori fără să primească gol până în minutul 39, scor 12-19. Andriță a întrerupt seria de goluri ale Craiovei, care a continuat după cu alte trei reușite consecutive și în minutul 43 scorul era 13-22!

SCM Craiova a condus și cu 10 goluri diferență, 15-25 în minutul 49, după care CSM Galați a avut o revenire bună și a redus handicapul la cinci goluri, scor 21-26 în minutul 57. Andrei și Adespii au marcat apoi pentru Craiova, iar tabela a fost închisă de golul Cristinei Gheorghe.

Pentru CSM Galați au marcat: Andrița -6 goluri, Vălean -3, Cioaric -3, Bokaric -2, Gheorghe -2, Corban -1, Vizitiu -1, Balaban -1, Conache -1, Prescură -1, Lopătaru -1.

CSM Galați a rămas pe locul 13 în clasamentul Ligii Florilor, cu 10 puncte acumulate.

Articolul precedentCSM Galați a învins aseară pe Dinamo și a ajuns la 4 victorii consecutive în LNBM