CSM Arcada Galați s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei CEV, unde va juca contra polonezilor de la PGE Skra Belchatow. Gălățenii au câștigat și meciul retur cu nemții de la United Volleys Frankfurt cu scorul de 3-2 (25-20, 27-29, 25-27, 27-25, 15-11). În tur a fost 3-0 pentru gălățeni.

CSM Arcada avea nevoie de două seturi câștigate în meciul retur cu echipa din Germania și a început bine meciul, câștigând primul set cu 25-20. De la scorul de 2-2 jucătorii gălățeni s-au aflat în permanență la conducerea jocului și au avut chiar și șase puncte avans în primul set, prima dată la scorul de 12-6 și ultima dată la scorul de 23-17.

Și setul al doilea a început bine pentru echipa din Galați, care a realizat primele două puncte, adversarii reușind să egaleze prima dată la scorul de 4-4. Jucătorii lui Sergiu Stancu au condus apoi cu 14-10 și se părea că vor tranșa calificarea după al doilea set. Echipa Frankfurt a egalat la 17 și apoi a preluat conducerea, 18-19. Gălățenii au revenit la conducere, scor 22-20, dar oaspeții au revenit cu trei puncte consecutive, 22-23. Galațiul a avut două mingii se det, la 24-23 și 25-24, dar germanii au întors din nou rezultatul și au câștigat setul cu 27-29.

În setul 3 gălățenii au realizat primul punct, dar oaspeții le-au câștigat pe următoarele 3. Arcada a revenit și a preluat conducerea, 4-3 și 6-4. Gălățenii s-au distanțat la 5 puncte, scor 11-6 și 12-7. Din nou oaspeții au avut o revenire în forță și au preluat conducerea, 14-15. Gălățenii au mai condus cu 17-16 și 18-17, dar oaspeții au revenit și au preluat conducerea, 19-21. Gălățenii au făcut apoi 4 puncte la rând și au dus tabela la 23-21. A fost rândul nemților să realizeze trei puncte la rând și au trecut la conducere, 23-24 servind pentru set, dar gălățenii au salvat mingea de set a oaspeților, care au mai avut o minge de set la 24-25, dar au închis setul al 25-27.

Setul 4 era decisiv pentru ambele echipe. Oaspeții aveau nevoie să-l câștige pentru a duce meciul în set de departajare, iar gălățenii aveau nevoie să își asigure calificarea. Oaspeții au avut 1-3, dar gălățenii au întors și s-au distanțat la 4 puncte, scor 11-7, 12-8, 13-9, 16-12. De la 23-20 oaspeții au câștigat 4 puncte la rând și au avut minge de set și meci. Gălățenii au egalat la 24, apoi oaspeții au mai avut o minge de set, după care gălățenii au punctat de 3 ori la rând și au închis setul cu 27-25 asihurându=și totodată și calificarea în sferturile de finală ale competiției.

În decisiv gălățenii au jucat relaxați, iar oaspeții s-au resemnat cu pierderea calificării. Arcada a avut 2-0, 3-1, 5-2, dar oaspeții au egalat la 5. Cele două echipe au fost la egalitate ultima dată la 7-7, iar de la 12-11 gălățenii au încheiat magistral cu 3 puncte la rând și au închis setul și meciul cu 15-11.

Alexandru Rață a fost desemnat MVP-ul meciului.

sursa foto: sportulilustrat.ro

Articolul precedentAsociația OvidiuRo lansează online cea de-a treia serie de înscriere a grădinițelor publice în programul național de stimulare a lecturii în grădinițe și în familie
Articolul următorBilanț coronavirus: Aproape 20.000 de cazuri în ultimele 24 de ore