Marți seara, CSM Arcada Galați a făcut un prim pas spre al patrulea titlu de campioană a României după victoria cu 3-1 (25-18, 25-27, 33-31, 25-14) în primul meci al play-off-ului Diviziei A1 la volei masculin în fața celor de la SCM Craiova.

Primul set a fost câștigat categoric de gălățeni scor 25-15, iar Craiova s-a impus în al doilea parțial cu scorul 27-25 după ce formația gălățeană a irosit o minge de 2-0 la scorul 25-24.

După echilibrul din debutul setului trei, 4-4, 6-6, cele două echipe s-au aflat la egalitate la jumătatea parțialului, scor 14-14, 18-18. Nici spre finalul parțialului cele două echipe nu au putut fi departajate după 20-20 și 24-24. Finalul setului a fost incendiar, ambele echipe irosind mai multe șanse de a închide setul, trei de partea gălățenilor și 4 de partea craiovenilor, gălățenii reușind să se impună cu 33-31.

În setul patru gălățenii s-au impus cu 25-14, în fața unei echipe a Craiovei demoralizată după setul precedent pierdut la mare luptă în prelungiri.

Meciul a fost început de CSM Arcada cu formula: Akhrorjon Sobirov, Rangel Hernandez, Filip Sestan, Vasile Talpă, Ivan Raic, Marian Bala, Vlad Kantor – libero. Au mai jucat: Ionuț Teleu, Andrei Butnaru, Ovidiu Darlaczi, Toro Ramella, Alexandru Rață.

În clasament după prima etapă din play-off CSM Arcada este pe primul loc cu 65 de puncte din 23 de jocuri, nouă puncte avans față de echipa de pe locul doi Dinamo București. Pentru CSM Arcada urmează meciul de pe teren propriu, luni, 28 martie, de la ora 19.00, cu echipa de pe locul trei Steaua București.

sursa foto: sportulilustrat.ro

Articolul precedentLansarea oficială la apă a catamaranului “Green Cat”
Articolul următorPrimul camion cu ajutor umanitar direct către Odesa a plecat azi din inițiativa AQUA Carpatica