Voleibaliștii de la CSM Arcada și-au păstrat invincibilitatea din acest an în meciurile din campionatul intern și după ce au disputat la sala Sporturilor Dunărea derby-ul cu SCMU Craiova. Galățenii s-au impus cu 3-1 (25-20, 25-17, 28-30, 25-23) asta după ce chiar au ratat o șansă de 3-0.

Meciul a fost deschis de campioni cu un set câștig-at destul de confortabil, scor 25-20. În cea mai mare parte din setul întâi jucătorii formației campioane au fost la conducere (8-6, 16-13, 21-17). În al doilea parțial evoluția campionilor a fost mult mai concludentă, scor 25-17. CSM Arcada a început al doilea ser de la 0-3, dar a recuperat și a egalat la 8 după un atac afara al Craiovei. Căpitanul Raic și-a trecut echipa in avantaj, scor 9-8 și au încheiat setul la 25-17.

În setul al treilea, echipa lui Sergiu Stancu a condus în cea mai mare parte, a avut chiar o minge de a închide meciul, dar au fost întorși și au cedat setul în fața formației din Craiova. CSM Arcada a condus cu 8-3 și 16-13. Gălățenii au avut și 21-16 grație unui serviciu afară al oaspeților. Pe final de set Arcada a avut chiar +4 pe tabelă, scor 23-19, avans ce a fost irosit de jucătorii lui Stancu. Gălățenii și-au creat chiar o minge de 3-0, la scorul de 24-23. Jucătorii campioanei nu au putut închide meciul la 3-0 și au cedat setul trei după prelungiri, scor 28-30.

La 2-1 la seturi, jucătorii de la CSM Arcada au trăit periculos setul patru. CSM Arcada s-a desprins la 11-8 grație unui serviciu as al ridicătorului Rangel, dar Craiova a revenit și a trecut la conducere, scor 19-17. Gălățenii au punctat apoi pentru 23-22, și după un atac afară al oaspeților au dus tabela la 24-22, cu minge de set și meci pe serviciul lui Marian Bala, care a servit direct în fileu, iar meciul a fost închis de coordonatorul Rangel, 25-23.

Pentru CSM Arcada Galați au jucat: Vasile Talpă, Rangel Hernandez, Filip Sestan, Akhrorjon Sobirov, Ivan Raic, Marian Bala, Vlad Kantor – libero. Au mai jucat: Ionuț Teleleu, Andrei Butnaru, Toro Ramella, Tudor Magdaș, Alexandru Rață.

Victoria din meciul cu Craiova este a 17-a pentru CSM Arcada în acest sezon, iar în clasamentul Diviziei A1 gălățenii se mențin pe primul loc cu 50 de puncte, 53-10 setaveraj.

Pentru CSM Arcada urmează un nou meci pe teren propriu, miercuri, 23 februarie, de la ora 18.00, când va juca în Cupa României cu Dinamo, manșa retur din turul doi, faza sferturilor de finală. În tur CSM Arcada s-a impus cu scorul 3-1.