CSM Arcada Galați, a obținut a cincea victorie consecutivă, din tot atâtea jocuri în campionatul Diviziei A1, după succesul cu 3-0 în deplasarea de la CSM Constanța.

În primul set jucătorii gălățeni s-au impus cu scorul 25-21 după ce au condus 8-6, 16-11 și 21-15. Setul secund a fost adjudecat de gălățeni cu scorul 25-22, desprinderea înregistrându-se pe final după 8-7, 16-15 și 21-17. Gazdele a echilibrat jocul în setul trei, câștigat de campioni cu scorul 25-23. CSM Arcada a condus 8-7 și 16-15, Constanța a fost în avantaj la 21-20, iar după 23-23 CSM Arcada a închis setul și meciul la 25-23.

Marian Bala a fost cel mai bun om al gălățenilor cu 10 puncte reușite, urmat de: Akhrorjon Sobirov și Daniel Malescha cu câte 9 puncte, Tudor Magdaș 6 puncte, Alexandru Rață 4 puncte, Lubos Bartunek 4 puncte, Oskar Madsen 4 puncte, Kristaps Smits un punct, Marin Lescov 1 punct. Au mai jucat pentru CSM Arcada: Andrei Mihălescu, Andrei Butnaru și jucătorii libero Liviu Cristudor și Vlad Kantor.

CSM Arcada este pe locul 3 în clasamentul Diviziei A1, cu 14 puncte din 5 jocuri, un punct mai puțin, dar și un joc în mai puin față de Dinamo, echipa de pe locul 2, două puncte mai puțin, decât liderul SCM Craiova, care are 16 puncte, din 6 jocuri. CSM Arcada este singura dintre echipele din Divizia A1 neînvinse în acest sezon.

Pentru CSM Arcada urmează miercuri, 16 noiembrie, de la ora 18.00, returul cu Neftochimik Burgas, în Bulgaria, apoi, sâmbătă, 19 noiembrie, este programat derby-ul cu Steaua Buccurești, în Sala Sporturilor Dunărea din Galați.

Articolul precedentSporting Liești a scăpat de golaverajul negativ după victoria cu 4-0 în meciul cu Dacia Unirea Brăila