CSM Arcada Galați și-a adjudecat toate cele trei puncte din duelul cu echipa de pe locul doi, Steaua București. Liderul la zi din Divizia A1 s-a impus cu scorul 3-0 (25-23, 25-22, 25-22) în jocul cu formația bucureșteană.

În primul set CSM Arcada s-a impus cu scorul 25-23. Steaua a condus cu 8-5, 12-9, 14-12, 19-17, 21-18. Gălățenii au revenit în finalul setului și au egalat la 21. După ce s-a făcut 23-23, gălățenii s-au impus cu 25-23.

Al doilea set a debutat cu echilibru pe tabelă, scor 6-6, 10-10. CSM Arcada a condus 16-14, însă Steaua a egalat la 17, dar pe final de set gălățenii s-au impus cu scorul 25-22.

Setul trei a debutat cu echilibru, 4-4, 8-8. Steaua s-a desprins la 14-11, dar gălățenii au făcut 14-14. După trei momente de egalitate, 15-15, 18-18, 20-20, Steaua a trecut în avantaj pentru ultima oară în meci, scor 21-20. După 22-22, gălățenii au realizat 3 puncte la rând și au închis setul și meciul..

Olandezul Niels Klapwijk a fost omul meciului cu 23 de puncte realizate, din care 4 ași. Bala a realizat 10 din punctele gălățenilor, iar Sestan a avut opt puncte realizate.

În urma victoriei cu Steaua cei de la CSM Arcada au ajuns la 36 de puncte din 13 jocuri, având opt puncte și un joc în plus față de SCM Zalău, singura echipă rămasă în cursa de urmărire a campionilor. Duminică, de la ora 11.00, formația gălățeană va juca cu CSU Brașov în ultimul meci al turneului de la Sala Sporturilor Dunărea din Galați. Astăzi, de la ora 18.30, se joacă meciul Steaua – CSU Brașov.