Echipa de volei masculin CSM Arcada Galaţi a învins vineri, pe teren propriu, formaţia Steaua Bucureşti, în cel de-al treilea meci al finalei şi a obţinut astfel al cincilea titlu naţional consecutiv.

În meciul din Sala Sporturilor „Dunărea”, gălăţenii s-au impus cu scorul de 3-1 (14-25, 25-23, 25-13, 25-22), reuşind să-şi adjudece finala Diviziei A1 cu scorul general de 3-0, după ce au încheiat învingători şi cele două meciuri jucate în București.

În primul set gălățenii au condus cu 3-1 și 4-2, dar de la 5-4 scorul a ajuns 5-9. Steliștii s-au distanțat apoi la 11 puncte, scor 6-17, iar până la finalul setului bucureștenii s-au menținut la un avantaj de 9-11 puncte. Primul set a fost adjudecat de Steaua, scor 14-25.

În setul al doilea gălățenii au condus în start, apoi Steaua a preluat din nou conducerea și au avut trei puncte avantaj, scor 6-9. Gălățenii au revenit și au egalat la 11, dar din nou bucureștenii au preluat conducerea. De la 15-17 gălățenii au revenit și au trecut la conducere, scor 19-18. Steaua a egalat apoi la 19 și la 20, după care gălățenii s-au distanțat la două puncte, diferență la care au și câștigat setul al doilea, scor 25-23.

Setul al treilea a fost dominat de la cap la coadă de voleibaliștii de la Galați, care au avut 8-3, 10-4, 12-5, 15-6, 18-8, 22-10 și au închis setul la scorul de 25-13.

Setul al patrulea a fost mai echilibrat decât precedentul, chiar dacă steliștii n-au condus decât de două ori, 0-1 și 2-3. Gălățenii s-au distanțat apoi la 4 puncte, scor 10-6 și apoi au dus diferența la 8 puncte, scor 16-8. Steaua a redus handicapul, scor 17-13, 19-16, 24-22. Kantor a preluat cu dificultate serviciul trimis de steliști, Lescov a pasat în extremă la Madsen, iar danezul a atacat din extremă mingea spre terenul advers, însă mingea a ajuns în liberoul celor de la Steaua, iar de acolo a ieșit în afară și gălățenii au închis setul la scorul de 25-22.

Alexandru Raţă a fost cel mai eficient jucător al echipei pregătite de Sergiu Stancu, reuşind 21 de puncte.

Formaţia gălăţeană a început meciul în următoarea alcătuire: Lescov, Talpă, Butnaru, Malescha, Bala, Madsen – Kantor. Au mai intrat: Vilimanovici, Rață, Magdaș şi Cristudor. Nu au fost utilizați în acest meci Mihalescu şi Smits.

Articolul precedentLucrări pe timp de noapte pentru cuplarea conductelor pe strada Brăilei din municipiul Galați