CSM Arcada a mai adăugat trei victorii în cadrul turneului pe care l-a organizat la Sala Sporturilor Dunărea, și a terminat pe primul loc în sezonul regulat din Divizia A1 la volei masculin.

Vineri, gălățenii au câștigat cu 3-1 (25-15, 25-21, 20-25, 25-20) meciul cu SCMU Craiova. Arcada a avut o prestație foarte bună în primul set, retezând din speranțele adversarului: 25-15, cu Šestan, realizator a 24 de puncte (cele mai multe din tabăra dunăreană), și Klapwijk, imbatabili. În absența lui Talpă, Răzvan Olteanu l-a susținut excelent pe Nalobin la blocaj. De asemenea, trebuie remarcat procentajul bun de reușită al lui Bala, pe serviciul căruia s-a încheiat setul inaugural, unul în care SCMU Craiova a putut doar să-și regândească strategia. Al doilea set, cu oaspeții având inițiativa, a curs echilibrat, un scor de 13-16 în fieful campionilor nefiind neapărat un pericol iminent. Drept dovadă, liderul campionatului a egalat la 16, cu trei puncte bifate consecutiv, după un time-out chibzuit. Gălățenii au trecut la conducere și, pe patru servicii ale căpitanului Niels, s-a făcut 25-21.

Sportivii antrenați de Dănuț Pascu au revenit în setul al treilea pe care l-au câștigat cu 25-20. La 2-1, CSM Arcada nu și-a mai permis erori și s-a ridicat în câteva momente la nivelul etalat în prima rundă: 25-20 pentru 3-1.

Sâmbătă, de la ora 17, băieții lui Sergiu Stancu au obținut o nouă victorie, scor 3-0 (26-24, 25-19, 25-9) cu Știința Explorări Baia Mare. Gălățenii au întâmpinat dificultăți cu maramureșenii în primul set, încheiat în prelungiri, scor 26-24 (7-8, 14-16, 20-21). În al doilea parțial gălățenii s-au impus cu 25-19 (8-7, 16-14, 21-18), în timp ce ultima secvență a fost adjudecată de gălățeni cu socrul 25-9 (8-0, 12-0, 16-3, 21-4).

Filip Sestan a fost omul meciului cu 15 puncte realizate, croatul s-a remarcat în special în setul trei în care a servit de 12 ori consecutiv, din debutul setului până la 12-0. Niels Klapwijk cu 9 puncte și Răzvan Olteanu, 8 puncte, au fost principalii realizatori de la CSM Arcada.

Duminică, de la ora 12.00, formația gălățeană a încheiat sezonul regulat cu jocul contra celor de la CSU Timișoara cu o victorie 3-0 (10, 15, 20), slăbind treptat strocul. CSM Arcada a intrat într-o formulă mai tânără, conceptul de rezerve și titulari nefiind îmbrățișat de tehnicianul campionilor. S-a jucat în fiecare set pe buchete de servicii ale gălățenilor, Darlaczi, Mihajlovici, Stuart, Olteanu și Rață trimițând de la marginea terenului de mai multe ori consecutiv. Când îți merge foarte bine serviciul, acțiunile curg firesc. Primul set, efectiv fără istoric, s-a dus sanie la 15-5, 20-6 și s-a încheiat cu 25-10.

Al doilea, copie la indigo, doar că timișorenii au prins mai mult curaj, apropiindu-se la un moment dat la șapte puncte. Final, 25-15 și a urmat ultima reprezentație, schimb de energii în care oaspeții, de la 5-1 pentru Arcada, au întors la 8-9, 9-11 și chiar 12-14. Intervenise un pic relaxarea în prestația liderului campionatului. Sergiu Stancu, pentru a rezolva pasivul de pe tabelă, l-a chemat de la odihnă pe Šestan, care a reglat atacul, apoi croatul s-a întors alături de Klapwijk, Bala et co. Era 17-15, nu se mai putea întâmpla nimic deosebit. Gălățenii s-au distanțat la 22-15 și au terminat setul cu 25-20.

Articolul precedentCulisele statului paralel, ora 18 – Când a început și cine se face VINOVAT de jaful BTT
Articolul următorVideo: Bănuiți de furturi din locuințe, identificați de polițiștii gălățeni