Sâmbătă, 11 martie, CSM Galați a primit vizita celor de la CSM Petrolul Ploiești, într-un meci din etapa a 22-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin, în grupa 11-18. Gălățenii au suferit o nouă înfrângere, scor 77-84 (24-19, 20-21, 19-28, 17-16).

Gălățenii au marcat primul coș al meciului, apoi ploieștenii s-au distanțat la 10 puncte, 4-14. Gălățenii au revenit și au reușit să termine în avantaj primul sfert, scor 21-19, după un coș marcat de Armus. Tot Armus a marcat și primul coș din sfertul al doilea și în minutul 12 gălățenii aveau un avantaj de 11 puncte pe tabelă, scor 32-21. Oaspeții s-au apropiat la 5 puncte, dar Ciotlăuș a oprit elanul ploieștenilor cu un coș de 3 puncte. Pe finalul sfertului ploieștenii au redus handicapul la un singur punct și la pauza mare CSM Galați conducea cu 41-40.

Harris Dyson a marcat primul coș din sfertul al treilea, iar până la jumătatea sfertului ambele echipe au fost pe rând la conducere. La jumătatea sfertului 3 oaspeții s-au distanțat la 54-62 și au intrat în ultimul sfert cu un avantaj de 8 puncte, scor 60-68. Gălățenii au marcat primele 3 puncte din ultimul sfert, prin Gibbs jr. care a marcat un coș cu fault și a transformat și libera suplimentară. Baschetbaliștii de la CSM Petrolul au reușit apoi să se distanțeze la 10 puncte, 63-73, dar la jumătatea sfertului 4 Galațiul a reușit să reducă ecartul la doar două puncte, 71-73. În minutul 39 Milin a marcat un coș de două puncte și diferența s-a majorat la 11 puncte în favoarea oaspeților, 71-82.

Pentru CSM Galați au marcat: Harris Dyson-9p, Prijovic -11p, Mitrovic -2p, Calenic -4p, Stan -6p, Armuș -17p, Gibbs Jr -19p, Ciotlăuș -9p.

După această înfrângere, CSM Galați a coborât pe locul 2 în clasamentul grupei, fiind detronată chiar de învingătoarea de astăzi.

Articolul precedentROMÂNIA SUVERANĂ, emisiunea care scoate în fața faptele | Vrem lideri puternici, nu trădători care ne vând la preț de câțiva arginți!