CSM Oradea a ajuns la 12 victorii consecutive în LNBM și un bilanț de 13-1 după succesul categoric, scor 103-86 (32-26, 26-17, 23-22, 22-21) în fața celor de la CSM Galați, care are 8 victorii și 6 înfrângeri în Conferința B a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Bihorenii au deschis partida cu patru puncte consecutive, apoi Petică a marcat primul pentru oaspeți. Ogden a înscris primul coș de trei puncte al partidei. Gibbs și Prijovic au redus diferența la un singur punct, înaintea unui noi triple a orădenilor, semnată de data aceasta de Neal. Petică și Calenic au restabilit egalitatea la 10. Gibbs a adus-o pentru prima oară în avantaj pe Galați cu prima triplă, dar bihorenii au revenit la conducere. Neal și Nicolescu au înscris de trei puncte pe finalul sfertului, iar după 10 minute, Oradea conducea cu 32-26.

Năstruț a continuat recitalul coșurilor de la distanță și a majorat diferența de pe tabelă la nouă lungimi. Tudor Gheorghe i-a urmat exemplul prin două astfel de reușite, iar avansul gazdelor devenea de două cifre pentru prima oară în meci. Elevii lui Florin Nini au reintrat în meci cu un run de 7-0 (43-37). Ogden a oprit momentul bun al oaspeților, iar Neal a readus diferența prin două triple. Armus a replicat asaltului ofensiv al gazdelor și la pauza mare, orădenii conduceau cu 58-43.

Gazdele au început a doua jumătate a confruntării cu trei coșuri consecutive din spatele semicercului, reușite de Neal, Richard și Holt. Prijovic a punctat prin același procedeu pentru gruparea de la malul Dunării. Holt a majorat diferența la 20 de puncte cu un coș pe pătrundere. Gălățenii aveau de recuperat un deficit de 16 puncte înaintea ultimul sfert (81-65).

În sfertul patru, Gibbs a marcat trei puncte consecutive pentru moldoveni. Neal a replicat cu un coș cu fault și încă două libere transformate. Tarolis a marcat șase puncte și a dus scorul la 94-72. Năstruț și Gheorghe au adus-o la 100 de puncte pe Oradea, iar scorul final a fost în cele din urmă 103-86.

Pentru CSM Galați au jucat: Prijovic -10 puncte, Petică 14p, Mitrovic, Calenic 10p, Gibbs Jr 21p, Boghean, Gherman, Duică, Armuș 10p, Ciotlăuș 8p, Nikolic 13p.

CSM Galați se află pe locul 5 în grupa B și va întâlni sâmbătă de la ora 18,30, pe teren propriu, CSO Voluntari, într-o partidă foarte importantă pentru calificarea între primele 10 echipe din LNBM

Articolul precedentRomânia Suverană | Acuzații grave după tragedia din Gorj – Ce se ascunde în spatele mutărilor de la Complexul Energetic Oltenia
Articolul următorIncendiu la Spitalul de Urgență pentru Copii Sfântul Ioan din Galați