CSM Galați a învins cu 86-74 (24-12, 20-27, 19-16, 23-19) pe CSM Petrolul Ploiești, în cea de a doua partidă pentru locul 13 din LNBM și cu scorul de 2-0 la general s-a clasat pe locul 13 la finalul sezonului 2022-2023.

Gălățenii au început în forță și au condus cu 8-0, iar pe final de sfert întâi au avut 15 puncte avans, scor 24-9, dar scorul primelor 10 minute a fost stabilit de coșul de la distanță marcat de Andris Misters.

Primele puncte din sfertul 2 au fost marcate de ploieșteni, apoi Nikoloc a replicat cu un coș de trei puncte. Oaspeții s-au apropiat de câteva ori la 9 puncte, dar în minutul 16 gălățenii s-au distanțat din nou la 15 puncte, scor 37-22, dar la pauza mare s-a intrat doar cu un avans de 5 puncte al gălățenilor, scor 44-39, după un run de 0-10 al ploieștenilor.

Și după revenirea de la vestiare primele 4 puncte au fost marcate de oaspeți, al căror avânt a fost stopat de coșul lui Armus. Oaspeții au trecut chiar în avantaj, scor 46-48, apoi gălățenii au trecut din nou la conducere, și s-au desprins la 8 puncte, scor 58-50. La finalul sfertului 3 scorul a fost 63-55 pentru gălățeni.

În ultimul sfert gălățenii au marcat primii, prin Nikolic, și s-au distanțat la 13 puncte, scor 73-60, dar la jumătatea ultimei părți a meciului Ploieștiul s-a apropiat din nou la 4 puncte, scor 73-69. Petică a stopat elanul oaspeților cu un coș de 3 puncte și apoi gălățenii s-au distanțat la 11 puncte, scor 81-70, cu două minute înainte de final. CSM Galați a câștigat meciul cu un avans de 8 puncte și au obținut astfel a doua victorie din meciul pentru locul 13.

Pentru CSM Galați au jucat: Harris Dyson 4p, Mitrovic 6p, Stan 3p, Armuș 11p, Ciotlăuș 11p, Prijovic 5p, Petică 8p, Gherman, Gibbs Jr 14p, Buboiu, Nikolic 22p, Calenic 2p.

Articolul precedentProducătorii agricoli din Olt, Dolj, Teleorman, Vâlcea şi Galaţi se pregătesc să furnizeze legume și fructe pentru supermarketuri din România
Articolul următorVIDEO Dinamo câștigă la Galați și păstrează șanse la promovarea directă în SuperLigă