Baschetbaliştii de la CSM Phoenix CSU Galaţi au câştigat greu prima dispută din semifinalele turneului 9-12, în faţa formaţiei CSM Mediaş.

Meciul, programat vineri seară în Sala Sporturilor „Dunărea” din Galaţi, a fost dominat de gazde în prima parte, însă medieşenii au revenit puternic în ultimul sfert. Avansul luat în primele trei reprize le-a permis gălăţenilor să termine jocul învingători, însă la o diferenţă mult mai mică decât era de aşteptat.

Scor final: CSM Phoenix CSU Galaţi – CSM Mediaş 66-61 (13-10, 16-13, 24-17, 13-21). Pentru echipa antrenată de Dragan Radovici au înscris în acest meci: Perovici 15, Dorris 9, Miller 8, Djordjevici 8, Corpodean 8, Dukity 7, Dzeletovici 5, Stan 4 şi Vlad 2.

Semifinalele turneului 9-12 din Liga Naţională masculină se dispută după sistemul două victorii din trei meciuri. Jocul al doilea este programat pe 13 mai, la Mediaş, iar a treia partidă, dacă va fi cazul, va avea loc la Galaţi, în a doua jumătate a săptămânii viitoare.

Dacă va trece de formaţia din Mediaş, echipa gălăţeană va întâlni în finala pentru locurile 9-10 gruparea învingătoare în partida CSO Voluntari – CSM Tg. Mureş.

Articolul precedentLuni începe a 27-a ediție a Festivalului Internațional de Animație „Gulliver”