După manșa tur a barajului de menținere-promovare în Liga a 3-a, gălățenii de la Avântul Valea Mărului au luat o opțiune serioasă în problema rămânerii în eșalonul trei. Manșa tur a barajului cu Team Săgeata, Buzău, a fost câștigată de formația gălățeană cu scorul 3-1 (0-0) meci disputat în comuna buzoiană Săgeata.

După o primă repriză ”albă”, în care totuși ambele echipe au avut câte o ocazie de a deschide scorul, gălățenii trimițând de două ori mingea în bară la aceeași fază, în repriza a doua au venit și golurile.

Scorul a fost deschis în minutul 53 de Cosmin Partenie, care a primit o pasă în adâncime, a intrat în careu și de la 12 metr a trimis pe lângă portarul Miriță, 0-1. În minutul 72 Grigore a șutat puțin pe lângă poartă, ratând egalarea. Avântul putea să-și majoreze avantajul în minutul 74, dar șutul lui Năpârligă a fost respins în corner de portarul buzoienilor. Gazdele au egalat totuși în minutul 77, după un corner de pe partea stângă, bătut de Bobe în fața porții, portarul Olaru a scăpat mingea din mână și Alexandru Căciun a marcat pentru 1-1.

În minutul 79, o centrare de pe partea dreaptă, pe bara a doua, l-a găsit nemarcat pe Constantin Spînache, care a șutat cu piciorul stâng, la colțul lung, 1-2. În minutul 88 același Spînache a fost găsit liber în partea dreaptă, a intrat în cereu și s-a îndreptat în zona centrală, de unde a șutat în stânga portarului, 1-3.

Manșa retur a barajului este programată să se dispute sâmbătă, 23 mai, de la ora 17.30, pe ”Liești Arena”, pentru că stadionul ”Prof. Costică Popovici” din Valea Mărului este în plin proces de modernizare, iar Avântul își joacă meciurile de pe teren propriu pe terenuri străine.

Sursa: Realitatea de Buzau

Articolul precedentSorin Cîmpeanu: „Am transmis către toate şcolile solicitarea de a se păstra regula programului decalat”