Campioana la volei masculin Arcada Galaţi a fost învinsă marţi, pe teren propriu, de formaţia italiană Volley Piacenza, scor 3-0 (26-24, 25-22, 25-18), în manşa tur din faza play-off a Cupei CEV.

Clasată pe locul 5 în clasamentul Superligii italiene, Piacenza este una dintre cele mai valoroase echipe din lume, o formaţie care are în componenţa sa jucători ca Brizard, ridicătorul campioanei olimpice, Franţa, pe campionii mondiali şi europeni, italienii Yuri Romano sau Francesco Recine, pe brazilianul Leal sau pe cubanezul Simon, ca să prezentăm doar câteva nume importante din lot. Accidentat, celălalt brazilian celebru din lotul peninsularilor, Lucarelli, nu a făcut deplasarea la Galaţi.

Primul set a fost unul foarte echilibrat, cu ambele echipe pe rând la conducere. Cea mai mare diferență a fost de maxim două puncte, de fiecare dată în favoarea italienilor. Gălățenii au fost ultima dată la conducere la scorul de 20-19. Italienii și-au adjudecat setul inaugural cu 24-26. În setul 2 italienii au început în forță și au condus cu 0-5 și 1-8. Gălățenii au redus din handicap și s-au apropiat la 2 puncte, scor 8-10, și apoi la un singur punct, 10-11 și 11-12. Italienii s-au distanțat din nou la patru puncte, 11-15, dar din nu gălățenii au câștigat 3 puncte la rând și s-au apropiat la un punct. Gălățenii chiar au reușit să egaleze de două ori, la 20 și la 22, dar Piacenza a câștigat și setul al doilea, 22-25. În setul 3, deși au câștigat primul punct, voleibaliștii de la Arcada, cu moralul scăzut după pierderea primelor două seturi, au cedat ușor și le-au permis oaspeților să se distanțeze la 8 puncte, scor 9-17. La acest scor gazdele au avut o tresărire de orgoliu și au realizat 4 puncte consecutive, reducând din handicap. În final Piacenza a câștigat și setul al treilea cu 18-25.

Cele două echipe vor disputa returul în Italia, în 25 ianuarie, de la ora 21.30.

Arcada Galaţi s-a calificat în play-off după ce a eliminat în optimile de finală formaţia finlandeză Savo Volley Kupio, cu dublu 3-1.

Arcada Galaţi a rămas singura reprezentantă a României în Cupa CEV, după ce SCM Craiova şi Dinamo Bucureşti au fost eliminate în 16-imi de Fenerbahce, respectiv SGV Luneburg.

Articolul precedentUn tânăr din comuna Cuca, a fost reținut de polițiști după ce în noaptea de Revelion a distrus două camere de supraveghere din comună
Articolul următorSalarii şi solde mai mari pentru militari și polițiști din 2023 | Decizia Guvernului