Arcada Galați a câștigat miercuri seara meciul cu VK LVI Praga din Cupa CEV, a doua competiție inter cluburi din Europa. Gălățenii s-au impus în patriu seturi, scor 3-1 (25-19, 25-17, 22-25, 25-21).

În starul primului set s-a mers cap la cap până la 4-4, apoi gălățenii s-au desprins la 7-4 și 9-5. dar după time-out-ul cerut de antrenorul cehilor aceștia au revenit la 10-8, după care Raic a punctat pentru 11-8. Arcada s-a distanțat apoi la 14-10. Gălățenii au rămas în avantaj 20-16, 22-18 și au închis setul al 25-19, cu un atac al oaspeților în afara terenului la ultimul punct al gălățenilor.

În setul doi cehii au condus cu cu 0-2, 3-5, 5-7, iar gălățenii au trecut la conducere la 9-8 și au făcut apoi 10-8. Treptat jucătorilor de la Arcada le-au intrat mingiile din ce în ce mai bine în terenul advers și s-au distanțat, 16-11 și 21-14, și au închis setul al doilea la scorul de 25-17. Și sfertul al treilea a început mai bine pentru echipa cehă, care a condus cu 1-5, 3-9, 9-16. Gălățenii au început să revină și s-au apropiat la 3 puncte, 15-18, apoi 19-22 și păreau că pot întoarce rezultatul în favoarea lor la 22-23. Filip Sestan a servit însă în fileu, apoi cehii au realizat punctul 25 pe propriul serviciu.

În setul al patrulea cehii au făcut primul punct, dar gălățenii au realizat trei puncte la rând și au trecut la conducere, 3-1. Oaspeții au egalat, dar voleibaliștii de la Arcada au revenit și s-au distanțat la 8-5, apoi la 13-9, 15-11. Cehii s-au apropiat la 18-17, 19-18, 21-20. Gălățenii s-au distanțat la 3 puncte, scor 23-20. Oaspeții au punctat în urma unui blocaj al gălățenilor care a ieșit în afara terenului, dar jucătorii lui Stancu au închis apoi setul și meciul. Sestan a punctat pentru 24-21, iar Bala a servit un as care a dus la câștigarea meciului.

Filip Sestan, cu 20 de puncte, a fost cel mai bun marcator al meciului, Sestan a fost urmat de Raic cu 18 puncte și Bala cu zece.

Pentru CSM Arcada urmează o săptămână cu două meciuri. Sâmbătă, 13 noiembrie, formația gălățeană va juca pe teren propriu cu Steaua București în Divizia A1, iar peste o săptămână, miercuri, 17 noiembrie, CSM Arcada va juca returul cu VK LVI, în Cehia.

Articolul precedentA murit după ce a fost plimbat 3 zile între spitale. Avea, de fapt, pneumonie
Articolul următorINCENDIU la Spitalul Covid MOVILA, din Ploiești! Planul roșu, activat! 2 morți și 16 pacienți evacuați