Campioana României la volei masculin a învins marţi, de la ora 18, pe teren propriu, formaţia germană United Volleys Frankfurt, scor 3-0 (26-24, 25-13, 25-17), în manşa tur din optimile de finală ale Cupei CEV.

Returul va avea loc joi, de la ora 18.00, tot în Sala Sporturilor Dunărea din Galați, în urma unei înţelegeri între cele două cluburi. În manşa tur, UV Frankfurt a fost ”gazdă”.

Câştigătoarea din dubla manşă se va califica în sferturile de finală ale Cupei CEV.

În faza anterioară a competiţiei, campioana României a eliminat o echipă puternică din campionatul francez, naţiune care a câştigat titlul olimpic în acest an. Arcada a trecut de Chaumont, cu 3-0 şi 2-3.

La rândul său, United Volleys Frankfurt a eliminat în 16-imi pe Dinamo Bucureşti.

sursa foto: facebook.com/ArcadaGalati